Warsztaty w Muzeum Narodowym w Krakowie

Wakacje 2016 rozpoczęłam na kursie pisania ikon prowadzonym przez Panią Annę Crisanti w Muzeum Narodowym w Krakowie. Pani Anna Crisanti to artystka plastyk, która pisaniem ikon zajmuje się już od ponad dwudziestu lat. Skończyła szkołę ikonopisarską przy Centro Studi Russia Cristiana we Włoszech. Jej nauczycielem był ojciec Egon Sendler, jeden z najlepszych współczesnych ikonopistów. Od kilku lat prowadzi kursy malowania ikon w Muzeum Narodowym w Krakowie. Przyjmuje również chcących nauczyć się pisać ikony w salkach kościelnych w zaprzyjaźnionych parafiach w Krakowie. Pani Anna i jej mąż wspierający ją w każdych zajęciach tworzą niepowtarzalny duet. Również i ja korzystam i czerpię wiedzę z pracy Pani Anny. Zajęcia w muzeum to nauka, która sprawia wiele przyjemności połączona z możliwością podziwiania wspaniałej wystawy „Maria Mater Misericordiae”. W czasie trwania zajęć wszyscy uczestniczący wykonywali  ikonę  wzorowaną na nowogrodzkiej ikonie Matki Boskiej Eleusy z Muzeum w Vincenzy.

Na wystawie organizowanej w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 i w związku z Rokiem Miłosierdzia obchodzonym w tym czasie w Kościele katolickim, można było zobaczyć wiele dzieł, głównie ze zbiorów włoskich, których tematem jest Maria Matka Miłosierdzia. Pokazane są dzieła wybitnych artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich i niemieckich XIV-XVIII wieku tworzących od XIV do XVIII w., takich jak Donatello, Mantegna czy Vasari.

Warsztaty zostały już zakończone. W dniu 01.10.2016 można było zobaczyć powstałe prace w Muzeum Narodowym w Krakowie jako imprezę towarzyszącą wystawie głównej  „Maria Mater Misericordiae”. Podczas oglądania można było się również dowiedzieć jak powstaje ikona.

Patrz: http://mnk.pl/aktualnosci/finisaz-wystawy-maria-mater-misericordiae

 


 

Reklama