IKONA – odkryta tajemnica

Na czym polega piękno ikony? Należy sobie zadać również pytanie dlaczego ikona nas tak fascynuje? Przede wszystkim ikona nie jest jedynie formą wyrazu artystycznego ale też łącznikiem pomiędzy człowiekiem a Bogiem.

Każdy kto zaczyna pisanie ikony dostrzeże również jej działanie we własnym życiu. Ikona zbliża nie tylko samego twórcę, ale również całe jego otoczenie. I tak w pisanie ikony jest zaangażowana duchowo również rodzina. Bo przecież któż nie jest ciekawy powstawania pisanego wizerunku,  historii i symboliki przedstawianej postaci.

Myślę, że większość piszących ikonę zafascynowana jest ogólnie jej pięknem i skupia się głównie na technice malowania a dopiero później przychodzi refleksja oraz intencja. To jest właśnie działanie ikony, tak myślę.

Co ciekawe, o ile wśród piszących ikony znajdują się osoby trudniące się różnymi profesjami to sama ikona pozostaje niezmienna i od wieków jest wierna kanonowi. Tutaj nic nie jest przypadkowe. Proporcje malowanych postaci, przedmioty, tło, kolory – wszystko to ma szczególne znaczenie i przesłanie jakie ze sobą niesie. Dlatego mówi się, że  ikonę się pisze.

Umiejętność odczytania treści tej tajemnicy wynika z wiary w Boga. To co zostanie odczytane jest kwestią tego jak bardzo wierzymy i jak bardzo chcemy się zbliżyć. To cała tajemnica…