Święty Jerzy Zwycięzca

250px-stgeorge-russianmuseum

Ikona Nowogrodzka Świętego Jerzego na koniu to jedna z najpiękniejszych ikon rosyjskich. Również i ja uległam jej urokowi a może jeszcze bardziej mój mąż. To dla niego właśnie powstała. Pomimo wydaje się  nie zmierzeniu sił na zamiar, malowanie poszło dość gładko. Oczywiście nie jest to wierna kopia, ale nie o to tutaj chodzi.

Święty Jerzy dosiada białego konia szlachetnej rasy arabskiej. Łatwo pokonuje smoka, czyniąc to bez żadnego wysiłku. Wskazuje na to mimika twarzy Świętego, na której nie widać ani śladu gniewu, nienawiści czy strachu. Dzida, którą wbija w paszczę smoka, jest bardzo delikatna, a Jerzy trzyma ją lekko w dłoni, niby piórko.

Moc, dzięki, której Święty Jerzy pokonuje smoka, nie pochodzi też z jego ludzkiej natury ale pochodzi od Boga. Symbolem tego jest wyłaniająca się  błogosławiąca dłoń Boga. Jerzy pokonuje smoka mocą Ducha Świętego, którego symbolem jest piękny biały koń. Kolor biały w ikonach to symbol wymiaru duchowego. Biały rumak porusza się z gracją, jak gdyby stąpał w powietrzu. To on jest prawdziwym rywalem smoka, któremu patrzy oko w oko. Czarna grota przedstawia królestwo śmierci, otchłań piekielną, która jest barłogiem dzikiego i odrażającego zwierza.

Smok wychodzący z jaskini przedstawia szatana. Jest to wróg, który poprzez kłamstwo i zastraszanie próbuje ściągnąć człowieka do swego królestwa śmierci i rozpaczy. Smok ma „miłą”, jakby niewinną główkę, „udaje” w ten sposób dobroć i łagodność Boga. Prawdziwe jego intencje ujawniają ostre czarne pazury.

Czerwone tło ikony oznacza triumf Chrystusa w walce duchowej, triumf życia nad śmiercią. Czerwień jest również znakiem miłości Boga do człowieka oraz znakiem ofiary męki krzyżowej – rozlanej krwi jako ceny tej miłości.

Ręka Boga Ojca wyłaniająca się z prawego górnego rogu ikony błogosławi Świętego Jerzego. Ojciec posyła Ducha Świętego, aby przypomniał wszystko, co uczynił Chrystus zwyciężając świat i rozjaśniając wszelką prawdę o dobru i złu, życiu i śmierci.

Poniżej kilka zdjęć z etapów pisania ikony.

img_20160916_001057_hdr

img_20160917_004744

img_20160920_004643

img_20161115_234237_hdr

img_20161209_201238_hdr

Jedna uwaga do wpisu “Święty Jerzy Zwycięzca

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s