Archanioł Gabriel znaczy „Bóg jest moją siłą”

siemion-uszakow
Archanioł Gabriel – Siemion Uszakow

Archanioł Gabriel znaczy „Bóg jest moją siłą” „Mąż Boży” „Wojownik Boży”. W wielu tradycjach chrześcijańskiej, judaistycznej i również muzułmańskiej jeden z najważniejszych, najwyższych w hierarchii anielskiej. Jest Aniołem zwiastowania. To właśnie Gabriel przybył do Marii, by przynieść jej wieść o nadejściu Jezusa.  W islamie właśnie Gabriel /Dżibril/, przekazał Koran prorokowi Mahometowi. Obok Aniołów Michała i Rafała jest jednym z trzech znanych z imienia aniołów, występujących w  Starym Testamencie,  który sprawuje władzę nad Rajem.

 

 

 

fra-angelico
Zwiastowanie – Fra Angelico

W scenie zwiastowania Archanioł Gabriel pojawia się jako młodzieniec odziany w białe szaty, ze skrzydłami gdzie przybywa do Maryi Dziewicy z dobrą nowiną zwiastując jej narodzenie Jezusa. Prawa ręka Gabriela błogosławi Maryję, a lewa trzyma wysokie berło. Co do kanonu kolorystycznego w ikonografii i tutaj spotkamy również różną kolorystykę szat.

zwiastowanie
Zwiastowanie z Ustiuga

Zdecydowanie najbardziej znanym przedstawieniem jest dzieło Leonarda da Vinci – „Zwiastowanie”.  Anioł w pozycji klęczącej unosi rękę w geście pozdrowienia i przekazuje posłanie. Biała lilia w lewej ręce jest symbolem dziewictwa i Niepokalanego Poczęcia Maryi. Natomiast Maryja, unosząc rękę, wyraża powitanie i radość. Przed Matką Boską stoi pulpit z książką, który stanowi symbol jej mądrości.

1280px-Leonardo_da_Vinci_-_Annunciazione_-_Google_Art_Project.jpg
Zwiastowanie – Leonardo da Vinci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s