Matka Boża Orantka

Wizerunek  Matki Bożej Orantki to jedno z najstarszych przedstawień Matki Boskiej. Popularne było  już w sztuce wczesnochrześcijańskiej i w Cesarstwie Bizantyńskim. Maria wznosząca obie ręce ku niebu w modlitewnym geście jako orędowniczka ludzkich spraw wstawia się u swojego Syna za wiernymi, chcąc ich ochronić przed nieszczęściem oraz gniewem Bożym. Czytając ikonę dalej wzniesione dłonie symbolizują również całkowite oddanie się Bogu i zawierzenie Jego woli. Oczy Matki Boskiej skierowane są na widza patrzą do środka i na wskroś.

Symbolika kolorów w ikonie:

– granatowy kolor szat przypomina, że jest ona człowiekiem /tutaj szaty wykonane w brązach/

– brunatny kolor jej płaszcza nawiązuje do królewskiej purpury, która przypomina, że oblekła się ona w Chrystusa, stając się Jego matką

– brąz to kolor ziemi i „ziemski” symbolizuje człowieczeństwo

– czerwień szat Chrystusa symbolizuje przyszłą męczeńską śmierć

– gwiazdy na ramionach i czole Maryi są znakiem jej dziewictwa – na prawym ramieniu – przed, na czole – w czasie, na lewym ramieniu – po urodzeniu Jezusa. Natomiast niepokalanym poczęciem nazywamy moment, kiedy to Maryja pojawiła się w łonie Anny; często jednak popełnia się błąd, i mówi iż to poczęcie Jezusa.

Poniżej nie skończona jeszcze ikona Matki Bożej Orantki. Wokół wizerunku Maryi i Chrystusa umieszczone zostały wizerunki czterech apostołów: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Ikona napisana na desce o wymiarach 20/20cm, złocona złotem płatkowym 23 karatowym na mixtion.

img_20170302_101503

IMG_20170309_225346.jpg

Ikona skończona, teraz pozostało tylko zabezpieczyć ją  olejem. Oczywiście nie zwyczajnym ale olejem do zabezpieczania ikon – olejem twardoschnącym.

 IMG_20170309_225628

Ikona została ukończona!

Matka Boża Orantka
Matka Boża Orantka

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s