Matka Boża z dzieciątkiem – piszemy razem cz.2

Krok po kroku etapy pisania ikony. Powstanie ikona  Matki Bożej z dzieciątkiem, mam nadzieję że uda mi się przekazać wszystkie wskazówki…

Nadszedł czas przeniesienia wzoru na deskę. Gotowy szkic lub wydrukowaną kopię odwracam i posypuję pigmentem czerwieni żelazowej. Pigment wcieram palcami w kartkę, nadmiar pigmentu strącam. W ten sposób tworzy się kalka z wzorem.

Dalej wzór należy przyłożyć do miejsca na desce i przykleić z dwóch stron taśmę przeźroczystą.  Przyklejona taśma zapobiegnie przemieszczeniu się wzoru. Przy pomocy cieniutkiego ołówka przenoszę wszystkie linie na deskę. Ten etap należy wykonać bardzo starannie, nie należy zbyt mocno naciskać aby w gruncie nie powstały niepotrzebne rowki. Prawidłowość przeniesionych linii sprawdzam przez odklejenie jednego lepca i zaglądnięcie na deskę. Jeżeli brakuje jakieś części to ponownie zaklejam wzór i kopiuję brakującą część wzoru.

Przy kopiowaniu tą metodą należy szczególnie zwrócić uwagę aby nie przesadzić z wcieranym w kartkę pigmentem. Po prostu nie może go być za dużo ponieważ na przenoszonym wzorze utworzą się górki z pigmentu, które w późniejszym etapie pisania rozmażą się po całej desce. Należy  też unikać nadmiernego kładzenia ręki na przenoszonym wzorze. Dociskany dłonią pigment wgryzie się w deskę co może zasłonić przenoszony wzór, a na dodatek pobrudzi deskę.

Drugi sposób jest podobny ale bardziej „czysty”. Na odwrocie wzoru zamiast rozsypanego pigmentu funkcję kalki spełni po prostu ołówek. Potrzebny będzie miękki ołówek, którym zarysujemy całą kartkę. Kopiowany wzór na desce będzie dyskretny i czysty.  Dodatkowo będzie łatwiej wykonać poprawki wzoru niż na wzorze z pigmentem.

piszemy razem cz.2

piszemy razem cz.2

piszemy razem cz2.

Po przeniesieniu i dopracowaniu wzoru przystąpimy do pisania pigmentami.

Serdecznie zapraszam do śledzenia mojego bloga.

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s