Pozłotnictwo – złocenie na mixtion

Do wykonania złocenia ikony trzeba przede wszystkim cierpliwości i czasu. Potrzebne materiały to: szelak, mixtion, pędzelek do mixtionu, pędzel do przenoszenia złota, poduszka pozłotnicza, nożyk do cięcia złota i oczywiście płatki złota.

Złocenia wykonuję na samym końcu pisania ikony. W przeciwieństwie  do złocenia na pulment, które ze względów technicznych należy wykonywać na początku pisania ikony. Jest to technika znacznie łatwiejsza i szybsza, ale równie wymagająca wprawy.

Na początku warstwę gruntu kredowego izoluje się szelakiem rozpuszczonym w spirytusie. Wiele osób jednak powierzchnię przeznaczoną do pokrycia złotem maluje pigmentem czerwieni kadmowej jasnej. Jeżeli używam pigmentu to po wyschnięciu i odczekaniu kilku dni poleruję powierzchnię kawałkiem skóry zamszowej. Dzięki temu usunięte zostają wszelkie drobinki pigmentu i kurz. Powstaje śliska, połyskująca powierzchnia na którą nakładam mixtion /klej do złota/.

Do  pokrycia powierzchni klejem używam pędzla płaskiego z miękkiego sztucznego włosa o szerokości 5mm. Mixtion należy rozprowadzić w taki sposób, aby uzyskać równomiernie położoną, cieniutką warstwę. W zależności od użytego mixtionu tzn. od tego czy jest to klej 3 godzinny czy 12 godzinny odczekujemy potrzebną ilość czasu. Po tym czasie powierzchnia jest gotowa do przyklejania płatków złota.

Ważne jest odczekanie takiej ilości czasu aby klej uzyskał jednolitą, gładką a zarazem stabilną powierzchnię. Ponieważ schnięcie zależy również od temperatury i wilgotności powietrza czas schnięcia może się skrócić lub wydłużyć. Kiedy zatem złocić? Gotowość kleju sprawdzamy pocierając na niewielkiej powierzchni po prostu palcem. Klej nie powinien się lepić a palec winien  delikatnie się ślizgać. UWAGA! Jeżeli przegapimy ten moment to złoto się nie przyklei i pracę trzeba będzie zacząć od nowa.

Ikonę na czas oczekiwania na ustabilizowanie i schnięcie mixtionu należy zabezpieczyć przed kurzem unoszącym się w powietrzu. Najlepiej schować do szuflady lub wykonać samodzielnie osłonkę np. z wieka pudełka.

Ta technika nie daje jednak możliwości polerowania złota, jest to złocenie matowe.

Płatki złota przenosi się za pomocą specjalnego płaskiego pędzla z włosia wiewiórki. Na przygotowane kawałki złota kładziemy pędzel na płasko tak aby złoto przywarło do pędzla. Jeżeli złoto się nie przyklei do pędzla należy pędzel potrzeć o czoło lub rękę. Płatki przykleja się tak, by krawędzie ledwo nakrywały się na wzajem. Czynność tą należy wykonać idąc od dołu ikony do samej góry nakładając na siebie brzegi kolejnych kawałków złota.

Na położone na wszystkich miejscach płatki kładę na końcu delikatnie bibułki. Do tego celu wykorzystuję bibułki, którymi przełożone są płatki złota w książeczce. Przez te bibułki dociskam i gładzę złoto palcami lub watą.

Następnie oczyszczam powierzchnię ikony delikatnie strącając nadmiar złota przy użyciu pędzelków do przenoszenia złota. Wykonane niewielkie złocenia na ikonie zabezpieczam przez pokrycie ich politurą. Tą czynność należy wykonać bardzo delikatnie aby nie uszkodzić pozłoconej powierzchni.

Nie należy dotykać pozłoconych części palcami! Dlatego do wykonania ewentualnych poprawek malarakich na ikonie polecam użycie specjalnej podstawki tzw. malsztoka, na którym można podeprzeć sobie rękę. W swojej pracy przez cały czas używam takiej podstawki i nigdy nie kładę ręki na pisanej ikonie.

Technika złocenia mixtionem, jest dzisiaj najczęściej stosowana w pozłotnictwie ze względu na szybkość i łatwość.

IMG_20170709_213900

MTBZDZ5 (1)

Archanioł Michał
Archanioł Michał

Życzę udanego złocenia!

 

Reklama

3 uwagi do wpisu “Pozłotnictwo – złocenie na mixtion

    1. Nie wiem czy chodzi o położenie szelaku na złocenie? Jeżeli tak, to niektórzy pokrywają całą ikonę szelakiem, jednak należy pamiętać, że szelak z czasem twardnieje i jest mało elastycznym zabezpieczeniem ikony. W efekcie może spowodować pękanie ikony lub łuszczenie się warstwy zabezpieczającej. Do ,zabezpieczenia złocenia i całej ikony wystarczy olifa lub olej twardoschnący. Jeżeli pytanie dotyczy położenia szelaku pod złocenie to nie jest to konieczne przy używaniu złota od 23 kt, Przepraszam, że tak późno odpisuję, niestety przeoczyłam ten wpis, pozdrawiam.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s