Cudowne ikony Góry Athos – Bogurodzica „Szybko Spełniająca Prośby”

Ikona została napisana na Świętej Górze Athos i jest przechowywana w monasterze Dochiar. Przypisuje się czas jej napisania na X wiek.

Ikona umieszczona była w monasterskiej jadalni. W 1664 r. zakonnik Nil przechodząc nocą z zapalonym łuczywem koło ikony, usłyszał dochodzący od niej głos, który przykazywał, by mnich nie chodził w jej pobliżu z łuczywem i nie kopcił. Ten nie bacząc na słowa, czynił to dalej. Pewnego razu nad ranem bracia znaleźli mnicha leżącego na ziemi na wznak. Okazało się, że mnich stracił wzrok. Nil opowiedział braciom o tym co się stało. Bogobojni mnisi upadli przed ikoną na kolana i modlili się. Następnie zawiesili przed nią lampkę oliwną i polecili mnichowi-kucharzowi, aby zapalał ją każdego wieczora. Ukarany ślepotą Nil postanowił nie odchodzić od ikony i prosić Matkę Bożą o przebaczenie i uzdrowienie. Tak czynił przez wiele dni i nocy.

Miłościwa Bogarodzica usłyszała modlitwy mnicha, wybaczyła mu grzechy i przywróciła wzrok. Matka Boża dodała też: „Od tej pory ikonę tę będziecie nazywać „Szybko Spełniającą Prośby”, ponieważ przybywającym do Mnie okazywać będę miłość i spełniać ich prośby”. Wieść o cudownym wydarzeniu szybko rozeszła się po Atosie. Do monasteru zaczęli przybywać mnisi, aby ujrzeć cudowną ikonę i pomodlić się przed nią.

W obecności Ikony Matki Bożej „Szybko Spełniającej Prośby” miały miejsce liczne cuda: ślepi odzyskiwali wzrok, kulawi zaczynali chodzić, opętani przez złe moce wracali do zdrowia. Modlitwy do tej ikony pozwalały też uniknąć katastrof morskich, a znajdujący się w niewoli nieoczekiwanie odzyskiwali wolność.

Sława o tej ikonie rozeszła się po świecie i również w Rosji, powstały liczne jej kopie. Najbardziej znana z nich to ikona znajdująca się w moskiewskiej Filii Monasteru św. Pantelejmona.

W 1783 r. na ikonę została włożona pozłacana srebrna ryza (sukienka). Wykonana została przez rosyjskich darczyńców.

W Polsce kopię ikony greckiej można zobaczyć w TTerespolu. Wszystko dzięki historii jednego chłopca. W 2010 r. chłopiec o imieniu Łukasz modlił się przed obrazkiem ikony Matki Bożej Skoroposłusznicy /Szybko Spełniającej Prośby/. Wtem dostrzegł, że z oczu Bogurodzicy wypływają łzy. Gdy dotknął cieczy, wyczuł, że ma ona oleistą konsystencję. O całym zdarzeniu powiadomił proboszcza. To on, na prośbę chłopca, przywiózł mu z Ukrainy obrazek. Zwykła papierowa naklejona na drewnie ikonka Matki Bożej zaczęła samoistnie wydzielać olej. Uznano to za szczególny znak i wierni zaczęli tu przyjeżdżać z całej Polski.

Terespolska historia dotarła również na świętą Górę Athos i mnisi z diocharskiego monasteru postanowili ofiarować wiernym w Polsce kopię ikony napisaną tam – gdzie znajduje się jej oryginał.

Od 2011 r. kopia ikony z góry Athos, podobnie jak ikona wydzielająca olej  są przez cały czas dostępne dla wiernych w Terespolu.

 

ЧУДОТВОРНЫЕ ИКОНЫ АФОНА
Bogurodzica „Szybko spełniająca prośby”
 uid_da398debbba9f6f50a7657f90bbd4dad1318169097441_width_736_play_0_pos_0_gs_0_height_414

 

Święto tej ikony obchodzone jest 22 listopada.

Reklama