Matka Boża z dzieciątkiem – piszemy razem cz.6

Krok po kroku etapy pisania ikony. Powstanie ikona  Matki Bożej z dzieciątkiem, mam nadzieję że uda mi się przekazać wszystkie wskazówki.

Dopracowany wizerunek można wreszcie ozdobić złotem. Złocenie na mixtion wykonuję w końcowym etapie pisania. Dzięki temu jest mniejsze ryzyko uszkodzenia pozłoconych części ikony. Na początek wykonuję zaznaczony wcześniej nimb Maryi Panny i Jezusa. Dokładnie, miękkim pędzelkiem powlekam przeznaczoną powierzchnię klejem i czekam około 3 godziny.

Pracę nad złoceniem zabezpieczam osłonką wykonaną z pokrywki pudełka. To samo wieczko wykorzystuję również do ochronki ikony w trakcie nakładania werniksu zabezpieczającego ikonę. Osłonka zapobiega dostaniu się drobinek kurzu krążących w powietrzu lub wpadnięciu muszki.

Złoto przycinam nożykiem do odpowiedniego rozmiaru. Nakładam go zawsze od dołu do góry zaczynając z jednej strony a kończąc na drugiej. Płatki należy układać na zakładkę jeden na drugim. Ułożone płatki przykrywam bibułką i przez bibułkę delikatnie przyciskam wacikiem kosmetycznym.

Nie wolno przesuwać bibuły po złocie! W ten sposób można uszkodzić złoto. Mogą powstać rysy, które niestety nie ozdobią ikony.

Po pozłoceniu nadmiar delikatnie strącam do pudełeczka. Zebrane drobinki można wykorzystać do złocenia małych szczegółów lub do wykonania niewielkich korekt.

Po pozłoceniu nimbów czas wykonać złote asystki na szatce Jezusa oraz lamówkę na szacie Maryi. Cieniutkim pędzelkiem wykonuję linie z mixtionu na całej szacie i kładę na nie złote płatki. Drobinki złota również zbieram do pudełeczka, z tej techniki pozostaje niestety dużo odpadu. Można wykonać asystki z drobinek już wcześniej strąconego złota, jednak najładniejsze efekty powstają przy użyciu całego płatka złota. Wtedy złoto bardziej odbija światło.

Przy wykonywaniu tych czynności  należy szczególnie uważać na ikonę a złota nie powinno się dotykać palcami!

 

Skomentuj lub polub 👍 ten wpis!

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s