Madonna Częstochowska – cudowne obrazy w Polsce

Ikona Matki Bożej z Jasnej Góry zwana Czarną Madonną

Matka Boża Częstochowska to najbardziej znana ikona w Polsce. Jest to ikona najprawdopodobniej napisana przez Łukasza Ewangelistę, którego uważa się też za pierwszego ikonografa, a historia tego obrazu jest bardzo bogata w wydarzenia.

 

Według, przekazu obraz Matki Bożej Jasnogórskiej został namalowany na desce stołu, przy którym Najświętsza Rodzina modliła się i spożywała posiłki. Powstanie tego obrazu, jak i okoliczności sprowadzenia go na teren Polski budzą wiele kontrowersji. Jedni datują jego powstanie na VI wiek inni na XII wiek.

Wiadomo jednak, że w Wielkanoc 16 kwietnia 1430 r. banda rabusiów z dokonała napadu na klasztor. Mogli to być husyci, często napadający wówczas na kościoły, lub zwykli złodzieje. Po włamaniu do Kaplicy Matki Bożej zbezcześcili obraz, pocięli wizerunek mieczami i rozbili go na kawałki. Stąd też widniejące na zrekonstruowanym obrazie szramy na policzku Madonny.

Ocalenie obrazu zawdzięczamy staraniom króla Władysława Jagiełły. Król sprowadził specjalnie w tym celu malarzy, którzy zrekonstruowali rozbity obraz. Prawdopodobnie po sklejeniu deski, obraz pokryto na nowo farbą, ale ślady po przebiciu go mieczami były zbyt rozległe i trudne do naprawienia. W tym okresie „odziano” też Matkę Bożą w granatową suknię, ozdobioną złocistymi liliami. Lilie są symbolem czystości, to często używany atrybut maryjny.  Lilie z sukni Matki Bożej Częstochowskiej mają jednak charakterystyczny kształt, który używany był w hrebie dynastii Andegawenów. Z tej dynastii właśnie pochodziła Święta Jadwiga, pierwsza żona Władysława Jagiełły. Umarła w roku 1399r. i bardzo prawdopodobne jest, że tym gestem król chciał uczcić jej pamięć.

Dzieje tego świętego obrazu przeplatają się z wieloma wydarzeniami, których nie będę tutaj zamieszczać. Mam nadzieję, że dla ciekawych będzie to zachętą do znalezienia większej ilości informacji  na ten temat.

Zachęcam też do napisania własnej ikony z Matką Bożą Jasnogórską. Moja ikona już niedługo będzie gotowa…

DSC_4505

Matka Boża Częstochowska napisana przeze mnie…


 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s