Łaskawa Pani z Krzeszowa – cudowne obrazy w Polsce

Matka-Boska-Łaskawa-z-KrzeszowaWarto poznać historię tego świętego obrazu, który został koronowany przez naszego Papieża Jana Pawła II. Obrzędu nałożenia koron dokonano podczas wizyty Papieża w Lednicy w 1997r.

Ten obraz jest najstarszym obrazem maryjnym w Polsce i ponoć jedną z pięciu najstarszych  ikon Europy!

Opactwo krzeszowskie właśnie temu obrazowi zawdzięcza swoje powstanie oraz nazwę. Łaciński tytuł ikony to „Gratia Sanctae Mariae” czyli „Łaska Świętej Maryi”, i tak właśnie brzmi najstarsza nazwa krzeszowskiego opactwa.

Mówi się o dwóch legendach, które opisują w jaki sposób wizerunek Maryi znalazł się w Krzeszowie.

Według pierwszej z legend ikonę miał napisać pustelnik imieniem Krzesz, który mieszkał nad rzeką Zadrną, a w powstaniu obrazu pomagali mu sami aniołowie. Obraz być może pozostałby w pustelni gdyby nie Książę Bolko I Surowy. Pewnego razu podczas polowania  znalazł się w tamtejszych lasach i trafił na pustelnię Krzesza. Tam Książę zauroczył się pięknem obrazu oraz złożył obietnicę, że w tym miejscu ufunduje klasztor i sprowadzi zakonników.

Druga z legend tłumaczy pojawienie się obrazu ingerencją aniołów. Podobno powracający z IV krucjaty rycerz Benitto z rodu Tankrettów, miał wziąć obraz ze zdobytego Bizancjum i przewieść go do rodzinnego miasta Rimini. Z tego miejsca ponoć sami aniołowie przynieśli obraz do krzeszowskiego klasztoru. Zwierzchnikiem kościoła był wówczas Papież Jan XXII, który w 1318 roku nadał opactwu przywileje.

Spokój klasztorny zburzył w 1426 r. najazd wojsk husytów, podczas którego siedemdziesięciu zakonników zostało zamordowanych a klasztor splądrowany. Ikonę Matki Bożej udało się jednak skrzętnie ukryć na 196 lat! Odnalezienie jej datowane jest na dzień 18 grudnia w 1622 r. Wszystko dzięki pracom renowacyjnym prowadzonym w zakrystii kościoła pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela. Do niezwykłego odkrycia przyczyniła się smuga światła padająca na pękniętą posadzkę. Dzięki temu znakowi,  w miejscu pod podłogą, cystersi znaleźli zbutwiałą skrzynię z wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej. Obraz malowany na drewnie, mimo niesprzyjających warunków, bo schowany pod podłogą zakrystii, przetrwał jednak w stanie nienaruszonym.

Na pamiątkę tego wydarzenia w dzień 18 grudnia ustanowiono w Krzeszowie Dniem Światła, wizerunek zaś zyskał tytuł Nostra Thaumaturga – Nasza Cudotwórczyni.

Za opata Bernarda Rosy (1660-96) obraz przeniesiono do kaplicy Trójcy Świętej, a po zbudowaniu kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (1728-35) został on umieszczony w ołtarzu głównym. Srebrną ramę ikony wykonał wrocławski złotnik Hentschel. W 1937r. dokonano konserwacji ikony, zdejmując z niej liczne przemalowania.

Ikona została napisana na desce modrzewiowej o rozmiarach 37/60 cm. Na przedstawieniu widzimy Maryję trzymającą na prawej ręce Jezusa, który zwrócony jest twarzą do matki, drugą ręką Maryja wskazuje na swojego syna. Dłoń Marii wskazuje jednocześnie na swoje serce, jako źródło łaski. Dzieciątko w dłoni trzyma pergamin Bożej tajemnicy. Głowę i ramiona Bogarodzicy okrywa pofałdowana chusta w kolorze czerwonym. Czerwień jako światło i ogień – symbol obecności Boga, posiada działanie oczyszczające i jest atrybutem świętości. Maryja przeniknięta Boskim ogniem, nie spala się od niego i zachowuje swoją ludzką naturę, łącząc w sobie dwie cechy wykluczające się dla zwykłych ludzi: dziewictwo i macierzyństwo. Tunika Matki Bożej jest zielona, barwa ta oznacza świat roślinny i ludzki. Symbolizuje odrodzenie, nadzieję, duchową odnowę oraz życie wieczne. Ikona nie posiada światłocienia, ponieważ wszystko na niej jest światłością. Światłość symbolizowana jest przez złote tło, wyrażające niezniszczalność, wieczność i Boskość.

Jest to przedstawienie charakterystyczne dla typu Hodigitrii czyli z j. greckiego – Przewodniczka, Wskazująca Drogę.

 

Matka-Boska-Łaskawa-z-Krzeszowa
Krzeszowska ikona Matki Bożej Łaskawej

 


 

Reklama