Chrystus Pantokrator z Synaju – to spotkanie pozostanie w mojej pamięci. Najpiękniejsze oblicze Boga jakiego doświadczyłam to piękna kopia ikony Pantokratora z Synaju znajdująca się w Klasztorze Św. Trójcy w Gruzji (zdjęcie powyżej).
To spotkanie zmusiło mnie do refleksji, jaki wizerunek Jezusa jest najbliższy prawdziwemu obliczu Jezusa? Nad tym pytaniem zastanawia się większość z nas. Chcąc napisać piękną ikonę przedstawiającą Jezusa Chrystusa szukamy wzorów bardziej przypominających realną twarz lub kierujemy się znalezieniem najstarszej napisanej ikony Jezusa.
Będąc pod wrażeniem spotkania się z tym wizerunkiem poszukałam informacji na temat tej ikony. Dowiedziałam się, że jest najstarszą zachowaną ikoną Jezusa! Chrystus Pantokrator przechowywany jest w klasztorze Św. Katarzyny na górze Synaj. Obraz pochodzi z Konstantynopola, powstał ok.VI wieku, a jego cechą charakterystyczną jest właśnie realistyczne przedstawienie wizerunku. W niczym nie przypomina ikon pisanych w kanonie ikonograficznym ponieważ powstał przed ich ustaleniem.
W tej ikonie oblicze Chrystusa jest naturalne, spojrzenie zadumane i czułe. Patrząc w oczy Jezusa odczuwa się są jego spokój i ciepło, nie można się też oprzeć odczuciu, że jest to spotkanie z Bogiem „sam na sam”…
Ikona Pantokratora z Klasztoru Św. Trójcy w Gruzji (Cminda Sameba)
„Kto Mnie widzi, widzi Tego, który Mnie posłał. Ja przyszedłem na świat jako światłość, aby nikt, kto we Mnie wierzy, nie pozostał w ciemności” (J 12, 45-46).