Podlinnik – szybki sposób

Poszukiwanie wzorów oraz inspiracji udziela się również ikonografom. Internet jest niezliczonym źródłem fotografii, gotowych ikon, które wprawiają nas w zachwyt oraz inspirują do wykonania podobnego wzoru. Oczywiście jeżeli nie jest zastrzeżony prawami autorskimi. Wykonanie podlinnika do ikony oraz dopasowanie jej do posiadanej deski potrafi sprawić problem, zwłaszcza kiedy nie masz wyćwiczonej ręki w szkicowaniu. Wielu ikonografów wykonuje podlinniki samodzielnie, ale do tego trzeba naprawdę wprawy oraz znajomości zasad tworzenia takich wzorów.

Jeżeli jednak masz komputer i drukarkę to masz i podlinnik! Wykorzystaj do tego darmowe programy np.Picasa, w którym możesz edytować wybrany wzór. Wystarczy tylko zaznaczyć „szkic ołówkiem” i gotowe!

Poniżej wykonany „szkic ołówkiem” w programie Picasa, napisanej już przeze mnie ikony.

 

Mając tak przygotowany „szkic” możemy go wydrukować i łatwo przekopiować na deskę, zaznaczając tylko główne linie. Jeszcze łatwiejsze jest wykonanie takiego wzoru przez ogólnie dostępne programy tekstowe. Do programu wstawiamy zdjęcie i za pomocą „właściwości” możemy również wykonać zamianę na „szkic ołówkiem” oraz co najważniejsze zmienić proporcje wzoru do wymiaru deski.

Potem już nie pozostaje nic innego jak podać się pisaniu ikony. Miłego pisania!


 

 

Reklama