Moja historia

Nie jestem artystą plastykiem – robię to co lubię…

Poszukiwanie oraz spełnianie swoich marzeń, rozwijanie zainteresowań towarzyszy każdemu z nas. Jako młoda dziewczyna kończąc szkołę pragnęłam podjąć naukę w liceum plastycznym. Dopełnieniem miały być studia na Akademii Sztuk Pięknych. Jednak stało się inaczej i skończyłam szkołę o profilu ekonomicznym. Dzisiaj mogę powrócić do tego co interesowało mnie kiedyś i poświęcić się temu co lubię najbardziej czyli MALOWANIU.

Obecnie staram się poznać technikę pisania ikon. Podejmując ten trudny temat nie myślałam, że stanie się to tak pasjonujące. Uczestniczę w kursach pisania ikon i czerpię wiedzę z pracy już doświadczonych i cenionych ikonopisarzy.

Naukę zaczęłam w 2016r. w prawosławnym Monastyrze w Supraślu. Zajęcia prowadzone przez Panią Annę Gełdoń – historyka sztuki, specjalisty bizantynistyki dały mi pierwsze podstawy mojej pracy. Później też spędzone kilka miesięcy na zajęciach w prywatnej pracowni Pani Ani zaowocowały zamiłowaniem i wielkim szacunkiem jakim darzę każdą pisaną ikonę.

Biorę udział w wielu warsztatach. Takie warsztaty zakończyłam również w Muzeum Narodowym w Krakowie. Prowadzone przez Annę Crisanti towarzyszyły wystawie Maria Mater Misericordiae zorganizowanej z okazji Światowych Dni Młodzieży 2016. Pani Anna Crisanti jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od ponad 20 lat pisze ikony. Pisanie ikon studiowała we Włoszech, jej również jestem niezmiernie wdzięczna za naukę oraz otrzymane uwagi.

Pierwsze powstałe ikony cieszą oczy, ale mam świadomość, że  jestem dopiero na początku i wiele muszę się nauczyć. Pragnę podzielić się zdobytymi umiejętnościami i spostrzeżeniami tak aby wiedza stała się zachętą dla wszystkich chcących rozwijać swoje umiejętności ikonopisarskie.

Agnieszka Kukiełka

 

 

 

Reklamy