Moja historia

Poszukiwanie oraz spełnianie swoich marzeń, rozwijanie zainteresowań towarzyszy każdemu z nas. Jako młoda dziewczyna kończąc szkołę pragnęłam podjąć naukę w liceum plastycznym. Dopełnieniem miały być studia na Akademii Sztuk Pięknych. Jednak stało się inaczej i skończyłam szkołę o profilu ekonomicznym. Dzisiaj mogę powrócić do tego co interesowało mnie kiedyś i poświęcić się temu co lubię najbardziej czyli malowaniu.

Obecnie staram się doskonalić technikę pisania ikon. Podejmując ten trudny temat nie myślałam, że stanie się to tak pasjonujące. Uczestniczę w kursach pisania ikon i czerpię wiedzę z pracy już doświadczonych i cenionych ikonopisarzy.

Naukę zaczęłam w 2016r. w prawosławnym Monastyrze w Supraślu. Zajęcia prowadzone przez Panią Annę Gełdoń – historyka sztuki, specjalisty bizantynistyki dały mi pierwsze podstawy mojej pracy. Później też, miesiące spędzone na zajęciach w prywatnej pracowni Pani Ani zaowocowały zamiłowaniem i wielkim szacunkiem jakim darzę każdą pisaną ikonę.

Kolejne to warsztaty prowadzone przez Annę Crisanti, które towarzyszyły wystawie Maria Mater Misericordiae zorganizowanej z okazji Światowych Dni Młodzieży 2016 przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Pani Anna Crisanti jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych. Od ponad 20 lat pisze ikony, pisanie ikon studiowała we Włoszech, jej również jestem niezmiernie wdzięczna za naukę oraz otrzymane uwagi.

Do swoich osiągnięć zaliczam również ukończenie nauki pisania ikon I stopnia w Pracowni Ikonograficznej „Deesis”. Zajęcia prowadzone przez Ks. Dr Tomasza Knopa, teologa duchowości oraz Dr Adama Rokowskiego – wykładowców Instytutu Sztuk Pięknych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Dzięki wytrwałej pracy, dzisiaj mogę cieszyć się pięknymi ikonami w swoich zbiorach. Na swojej „drodze do ikony” natknęłam się na wiele pytań,  i mam świadomość, że wiele osób poszukuje informacji i porad w temacie pisania ikon. Stąd też pomysł na podzielenie się zdobytymi umiejętnościami i spostrzeżeniami, tak aby wiedza stała się zachętą dla wszystkich chcących rozwijać swoje umiejętności ikonopisarskie.

Moja pasja i zamiłowania nie kończą się jednak na pisaniu ikon, ale coraz częściej sięgam też do technik olejnego i akwarelowego malarstwa.

Serdecznie zapraszam, Agnieszka Kukiełka.