Moja historia

Nie jestem artystą plastykiem – robię to co lubię…

Poszukiwanie oraz spełnianie swoich marzeń, rozwijanie zainteresowań towarzyszy każdemu z nas. Jako młoda dziewczyna kończąc szkołę pragnęłam podjąć naukę w liceum plastycznym. Dopełnieniem miały być studia na Akademii Sztuk Pięknych. Jednak stało się inaczej i skończyłam szkołę o profilu ekonomicznym. Dzisiaj mogę powrócić do tego co interesowało mnie kiedyś i poświęcić się temu co lubię najbardziej czyli MALOWANIU.

Obecnie zajmuję się doskonaleniem techniki pisania ikon. Podejmując ten trudny temat nie myślałam, że stanie się to tak pasjonujące. Uczestniczę w kursach pisania ikon i czerpię wiedzę z pracy już doświadczonych i cenionych ikonopisarzy.

Naukę zaczęłam w 2016r. w prawosławnym Monastyrze w Supraślu. Zajęcia prowadzone przez Panią Annę Gełdoń – historyka sztuki, specjalisty bizantynistyki dały mi pierwsze podstawy mojej pracy. Później też spędzone kilka miesięcy na zajęciach w prywatnej pracowni Pani Ani zaowocowały zamiłowaniem i wielkim szacunkiem jakim darzę każdą pisaną ikonę.

Biorę udział w wielu warsztatach. Takie warsztaty zakończyłam również w Muzeum Narodowym w Krakowie. Prowadzone przez Annę Crisanti towarzyszyły wystawie Maria Mater Misericordiae zorganizowanej z okazji Światowych Dni Młodzieży 2016. Pani Anna Crisanti jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od ponad 20 lat pisze ikony. Pisanie ikon studiowała we Włoszech, jej również jestem niezmiernie wdzięczna za naukę oraz otrzymane uwagi.

Do swoich osiągnięć zaliczam również ukończenie nauki pisania ikon I stopnia w Pracowni Ikongraficznej „Deesis” w 2018r.

Powstałe ikony cieszą oczy, ale mam świadomość, że muszę ciągle doskonalić swój warsztat. Pragnę dzielić się też zdobytymi umiejętnościami i spostrzeżeniami tak, aby wiedza stała się zachętą dla wszystkich chcących rozwijać swoje umiejętności ikonopisarskie.

Agnieszka Kukiełka

 

 

 

Reklamy