Matka Boża z dzieciątkiem – piszemy razem cz.7

Krok po kroku etapy pisania ikony. Powstanie ikona Matki Bożej z dzieciątkiem, mam nadzieję że uda mi się przekazać wszystkie wskazówki.

Pozostaje wykonanie złocenia ramki ikony. Wcześniej jeszcze dopracowanie wizerunku. Po położeniu złota linie stykowe pomiędzy złotem a np. szatami mogą być nierówne i czasem zasłonięte przez złoto wtedy ponownie dopisuję brakujące szczegóły. Tutaj bardzo pomocne jest zwykłe szare mydło! Pisanie po złocie nie jest łatwe ponieważ pigment nie chce się trzymać gładkiej powierzchni, dlatego aby zapewnić dobrą przyczepność używam właśnie mydła. Miejsce które ma być skorygowane tak samo jak pigmentem pokrywam warstwą mydła. Pędzel zwyczajnie moczę w wodzie i rozpuszczam nim troszkę mydła. Po wyschnięciu powierzchnia jest gotowa do wykonania korekt.

Po wykonaniu nimbów i aureoli wykonuję też prace wykończeniowe i drobne poprawki wizerunku, zwłaszcza rozjaśnienia tak zwane bliki z bieli tytanowej.

Na zakończenie pisania pozostaje już tylko podpisanie ikony. Do wykonania podpisu na ikonie korzystam z przeźroczystej kalki technicznej. Na kalce wykonuję wzór podpisu rozmieszczając go dokładnie tak jak na ikonie. Można też oczywiście pisać od ręki, ja jeszcze nie mam takiej wprawy. Przenoszenie podpisu można wykonać tak jak przy kopiowaniu ikony, posypać delikatnie pigmentem. Ja natomiast odwracam kalkę i poprawiam wzór miękkim ołówkiem. Przenoszone na ikonę podpisy delikatnie się mienią i nie rozmazują jak w przypadku użycia pigmentu.

Matka Boża z dzieciątkiemI to już koniec pisania. Teraz pozostaje już tylko zabezpieczenie ikony olifą.

 

Skomentuj lub polub 👍 ten wpis!

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s